Przełęczą Kocierska - Przełęcz Targanicka - Porąbka Zapora (Żarnówka Mała) | Szlaki | Beskid Mały - Portal turystyczny
Załóż konto Zaloguj się

Szlak Przełęczą Kocierska - Przełęcz Targanicka - Porąbka Zapora (Żarnówka Mała)

Kolor szlaku: green

Przybliżony czas przejścia: ok. 3 h

Poziom trudności: 2/5 [dosyć łatwy] - więcej sił trzeba zużyć na podejściu pod Małą Bukową i na zejściu z Palenicy do Porąbki

Bliskie miejsca:
Wielka Bukowa, Mała Bukowa, Trzonka, Bukowski Groń, Palenica, Przełęcz Kocierska, Przełęcz Targanicka, Przełęcz Bukowska, Chatka turystyczna PTTK Andrychów

Szlak zaczyna się obok "Zajazdu Pod Kocierzem", biegnie wzdłuż jego zabudowań i opada lekko w dół. Potem skręca w lewo i wpada do lasu, raz trochę się podnosząc, raz opadając, ze wskazaniem na to drugie. Szlak się wypłaszcza i dochodzimy po Przełęczy Cygańskiej. Ze szlakiem krzyżuje się tutaj jeszcze jakaś inna leśna droga (prawdopodobnie prowadzi ona na szczyt Wielkiej Bukowej).

Widok z Przełęczy Targanickiej. Na nim m.in. Cisowe Grapy i Kiczera.Potem szlak prowadzi lekko pod górkę, ponieważ trzeba wyjść na południowo-zachodni stok Wielkiej Bukowej. Następnie szlak wije się pomiędzy źlebami tej góry. Na szczęście są to południowe stoki więc jest tam sucho w porównaniu ze stokami północnymi. Potem szlak ostro skręca w prawo i mocno opada w dół i wychodzimy na Przęłecz Beskid Targanicki (Przełęcz Targanicką).

Po przejściu kilkaset metrów polną drogą, dochodzimy do drogi asfaltowej prowadzącej z Targanic do Wielkiej Puszczy. Przecinamy ją i szlak prowadzi dość mocno pod góre na szczyt Małej Bukowej. Co jakiś czas warto się odwrócić by podziwiać piękny widok - Przełęcz Targanicką na tle Wielkiej Bukowej (piękna sprawa). Równie dobrze widać stamtąd Jawornicę, obydwie Cisowe Grapy i wiele innych szczytów.

Kapliczka z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej, w okolicach Trzonki.Po wyjściu z lasu pokrywającego szczyt Małej Bukowej szlak skręca w lewo i opada w dół. Potem przechodzimy koło kilku domów. Następnie podchodzimy pod niewielką górkę i znowu odbijamy w lewo wpadając do niewielkiego lasku. Potem przechodzimy koło chatki, w której oferowane są noclegi i wchodzimy do większego zalesionego obszaru. Szlak prowadzi nas szerokim traktem pośród drzew. Przechodzimy obok słynnej kapliczki i cały czas idziemy przez las.


Nagle las ustepuje miejsca dość obszernej polanie, w której widać już szczyt Trzonki. Podążamy jej bokiem i dochodzimy do Przełęczy Bukowskiej - do kolejnego na tej trasie węzła szlakowego. Po za znajomymi kierunkami czyli Kocierzą i Porąbką, wyobrębnia się kolejny - na Potrójną przez Złotą Górę i Targanice. My jednak dzielnie kierujemy się w stronę Porąbki.

Następnie czeka nas kolejne podejście, które jest tym samym podejściem na Trzonkę. Po drodzę mijamy Chatkę Studencką "Limbe". Trzonkę osiągamy szybciej niż myślimy (aby dojść na szczyt trzeba zejść ze szlaku - na szczęście jest tablica inf.).

Widok z Trzonki. Od lewej: fragment Cisowej Grapy, Kiczera, Żar, a dalej: Rogacz, Czupel i Magurka Wilkowicka.Po przejściu szczytu roztacza się przepiękny widok na Beskid Mały - widać m.in. Kiczerę, Żar, Rogacz, Czupel, Magurkę Wilkowicką. Szlak prowadzi przez dużą strefę odkrytego terenu, dopiero po jakimś czasie zagłębiamy się solidnie w las. Szybko dochodzimy do odbicia, skąd możemy dojść na szczyt Palenicy i do alei limb.

Następnie podążamy zboczami Bukowskiego Gronia i powoli szlak zaczyna tracić wysokość. W pewnym momencie pomiędzy drzewami widać już zaporę w Porąbce. Po jakimś czasie szlak zaczyna już mocniej opadać i wkrótce już widać zabudowania Porąbki.

Wychodzimy z lasu idziemy kawałek asfaltem i wychodzimy na drogę prowadzącą z Porąbki do Wielkiej Puszczy. Kierując się do centrum dochodzimy do rynku i skręcami w lewo i podążamy, wzdłuż wschodniego brzegu Soły, w kierunku zapory. Po jakimś czasie jesteśmy na miejscu i już możemy podziwiać zaporę - a jest co :).
powrót
Komentarze
Aby mieć możliwość dodawania komentarzy, musisz być zalogowany.
Ten portal internetowy wykorzystuje mechanizm ciasteczek (cookies) w celach statystycznych i reklamowych. Z góry zakładam, że Ci to nie przeszkadza, bo jeśli tak, zawsze możesz je wyłączyć korzystając z ustawień przeglądarki. Czytaj więcej...