Kozy PKP - Porąbka Zapora (Żarnówka Mała PKS) | Szlaki | Beskid Mały - Portal turystyczny
Załóż konto Zaloguj się

Szlak Kozy PKP - Porąbka Zapora (Żarnówka Mała PKS)

Kolor szlaku: blue

Przybliżony czas przejścia: 2:15

Poziom trudności: 2/5 [dosyć łatwy] - jedyne mocniejsze wyjście do podejście na 1/3 wysokości zbocza Bujakowskiego Gronia

Bliskie miejsca:
Bujakowski Groń, Zasolnica, Rezerwat Zasolnica

Jeden ze szlakowych prześwitów. Na pierwszym planie Jezioro Czanieckie i pasmo Trzonki na czele z Bukowskim Groniem.Szlak ten pozwala trochę zwiedzić Kozy, ponieważ około 45 minut trzeba przez nie wędrować, by wreszcie wejść do lasu. Później trzeba pokonać kilka niewielkich podejść i wychodzi się na ścieżke biegnącą zboczem Bujakowskiego Gronia. Idzie się po niej bardzo przyjemnie, ponieważ jest praktycznie płaska, dodatkowo między drzewami prześwitują ładne widoki na okoliczne miejscowości (Bujaków, Kobiernice, Czaniec, Porąbka).

Piękna roślinność w okolicach rezerwatu Zasolnica.Dużum plusem tego szlaku jest również jego zacienienie. Kiedy z nieba leje się żar, można śmiało wybierać szlaki tego typu. Później szlak zaczyna powoli opadać i wchodzimy do rezerwatu Zasolnica. Rezerwat ten można łatwo rozpoznać, ponieważ rosnące tam buki są ciekawie rozmieszczone - niemalże w tych samych odległościach. Przez to tworzą się z nich jakby takie kolumny. Kawałek po wyjściu z rezerwatu szlak wychodzi na łąkę, która kończy się już w pobliżu drogi Kobiernice - Oczków w Żarnówce. Po wyjściu na nią trzeba jeszcze tylko podejść kilkadziesiąt metrów do zapory i tam szlak się kończy.


Rezerwat Zasolnica wczesną wiosną.Jeśli chodzi o drogę powrotną tym szlakiem, to jest ona trochę trudniejsza. Od tej wspomnianej wyżej łąki trasa prowadzi cały czas pod górę przez cały rezerwat. Nie jest to jakieś wielkie utrudnienie, ale te buki "produkują" ogromne ilości liści, przez to cała dróżka (bo to dość wąska droga) jest nimi zasypana - czasami głębokość liści sięga kolan :). Przez to czas przejścia wydłuża się do około 2.30 - 2.45.
powrót
Komentarze
Aby mieć możliwość dodawania komentarzy, musisz być zalogowany.
Ten portal internetowy wykorzystuje mechanizm ciasteczek (cookies) w celach statystycznych i reklamowych. Z góry zakładam, że Ci to nie przeszkadza, bo jeśli tak, zawsze możesz je wyłączyć korzystając z ustawień przeglądarki. Czytaj więcej...